184 души намериха тази рецензия за полезна
7 души намериха тази рецензия за забавна
5
2
2
2
2
2
9
Препоръчано
0.0 часа през последните две седмици / 465.4 изиграни часа (152.2 часа по време на рецензията)
Публикувани: 13 март 2017 в 13:51
Обновени: 13 март 2017 в 14:28

Stellaris, czyli Symulator Kosmicznego Imperium.

Słowem wstępu:
Swoją recenzję przeznaczam graczom którzy wiedzą czym jest 4X i grali już w tytuły z tego gatunku. Steam ma ograniczony limit i w zasadzie pełne opisanie tej gry jest niemal niemożliwe, więc piszę ile wejdzie...

Stellaris posiada unikalne rozwiązania, których nie spotakmy w innych znanych nam grach 4X. W zasadzie to je opiszę, bo rzeczy takie jak: podbijanie planet, badania, własne konstukcje okrętów - to rzeczy standardowe i kto by się tym interesował?:P Ale o badaniach wspomnę tyle że jednocześnie równolegle prowadzimy 3: fizyczne, socjologiczne oraz techniczne.

PLANETY I SEKTORY.
Pierwszą rzeczą na jaką nowy gracz zwróci uwagę to maksymalna ilość posiadanych planet.
5.
Serio! Możemy ich mieć 10 (wybierając odpowiedni ustrój) ale na 95% będziesz miał ich na początku 5. W trakcie gry, pewne badania będą zwiększać nam tą ilość, ale napewno zawsze będzie to dla nas za mało. Poczułem lekkie zniechęcenie z początku, ale wynikało ono z mojej niewiedzy. Bowiem w grze istnieje takie pojęcie jak SEKTOR(Y) które późno poznałem... I jest ono powiązane sciśle z mechaniką gry, która jest głęboka oraz dość ciekawa i trzeba jej dać szansę. Ale wróćmy do owych sektorów. Możesz posiadać pewną ich ilośc (nie brakuje ich).
Jak opisać sektor?
- Jeżeli Polska to Imperium,
- to województwa to sekroty,
- gminy to układy słoneczne,
- a miasta to planety. (Ale niewiele miast jest kolonizowalnych).
Włączając układ(y) w sektor tracisz bezpośrednią kontrolę nad rozwojem planet (nie możesz budować NA planetach, oraz wykonywać kilku operacji na populacjach) - rozwojem planet(ą) zajmuje się od teraz SI. Ty "tylko" decydujesz o tym z jakim nastawieniem dany sektor ma działać oraz wybierasz pewne rzeczy które może/nie może robić. Masz pewien wpływ, oraz wciąż możesz na tych planetach swobodnie budować flotę. To rozwiązanie może się z początku nie podobać wielu graczom, ale zaufajcie mi - jest ono związane z (ciekawą) mechaniką gry - ale o tym poźniej.

ETYKA.
Włączając Stellaris, wybieram nową grę, i teraz mogę wybrać istniejące już impierum... albo stworzyć własne, co uczyniam, bo to tygryski lubią najbardziej...
Tworzenie imperium, to z 15 kroków takich jak wybór nazwy imperium, wygląd rasy, rodzaj planety macierzystej, bla bla bla... Coś jak w Space Empires. Ale 2 kroki są tam bardzo ważne, ale nowy gracz o tym nie może wiedzieć. Jednym z nich jest wybór ETYKI oraz następnie USTROJU.

Czym jest Etyka?
I tu pojawia się ważny i mocny aspekt gry Stellaris. Bowiem Etyka to główna mechanika gry - na niej opiera się wszystko. Szkoda że nie jest to wyróżnione w ekranie tworzenia imperium :(. Dla przykładu i wyjaśnienia: mamy 4 żywioły. Woda vs Ogień. Powietrze vs Ziemia. I teraz sobie wyobraź że żywiołów jest nie cztery a osiem, rozmieść je na okręgu, tak aby te przeciwne były na przeciwko siebie i zmień im nazwy :D.
- Na dole: pokojowość, na górze: wojowniczość.
- Po lewej: kolektywizm (dobro wspólne), po drugiej lewej: indywidualizm (dobro jednostki)
- materializm vs duchowość
- ksenofillia (zamiłowanie do obcych ras) vs ksenofobia (strach przed obcymi).

Każde z tych ośmiu etyk ma 2 poziomy (lvl 2 ma przedrostek "Fanatyczna" i daje 3x większe bonusy niż ten bez przedrostka).
Masz 3 punkty do rozdania Tworząc Rasę-Imperium. Wybierasz 2 etyki (ew. 3 na 1 lvl ?!?). Nie możesz wybrać przeciwnych sobie etyk (np. wojowniczość i pokojowość jednocześnie). Ten wybór ma wpływ zarówno na Twoją populację (w sęsie "pojedyńcze" ludziki mieszkające w Twoim imperium, bowiem te przekonania to też ich przekonania) jak i Twoje imperium w sęsie dyplomatycznym >>ORAZ NA TWÓJ STYL GRY<<.

DYPLOMACJA.
Wcześniej czy później napotkasz inne imperia na swej drodze. Każde imperium wględem Ciebie posiada 2 "paski" (Jest to gra stworzona typowo na Singe Playera, w multi ten sytem nie miałby (chyba) sensu).
Te 2 paski to Opinia (główny) i zaufanie (poboczny).
Opinia to aktualna... opinia innego imperium o nas. Wpływają na nie inne czynniki. Podstawowym czynnikiem jest nasza i ich etyka. Jeżeli mamy takie same, to startowa opinia jest większa, jeżeli nasze etyki są przeciwne... to mamy startowy minus... Jeżeli posiadamy wspólnych przyjaciół/wrogów to opinia jest lepsza. A jak nasz przyjaciel jest ich wrogiem lub odwrotnie to znowu na minus... itd.
Zaufanie natomiast jest długodystansową opinią (0 lub więcej) która zwiększa Opinię. Mając z innym imperium umowę naukową, pakt o nieagresji, pakt obronny czy sojusz to powoli z czasem rośnie nam zaufanie (od 0.1 - 2 miesięcznie, limit ok. 100).

POPULACJA IMPERIUM.
Mieszkańcy naszego imperium są również ważnym czynnikiem gry. A ich rola jest unikalna w stosunku do innych gier 4X. Ale dopiero później, na początku ten najważniejszy element gry nie ujawnia się.
Przyrost populacji na planetach i ich przydzielanie do segmentów (których jest max 25) jest niemal identyczny jak w Ciwilizacji I-V. Z pewną różnicą. Tutaj każda pojedyńcza populacja na segmencie ma 3 główne cechy:
1) Zadowolenie - o tym za chwilkę,
2) Etyka - czyli 2 z 8 "zywiołów" tak samo jak ma imperium. To ona pośrednio wpływa na zadowolenie.
3) Zmiana Etyki - wartość procentowa na + lub - która mówi o tym czy dana populaca w dłuuuuugim terminie ma szansę zminić swoją etykę na taką samą, jaką ma imperium (-) lub inną (+). Ogólnie: im dalej od stolicy, tym większa szansa na zmane etyki na Twoją niekorzyść. Twoja populacja startuje z Etyką Twojego imperium (powiedzmy) i jest zadowolona, ale ta podbita ma z reguły nie pasującą Etykę i to głównie ona kurna stanowi problemy...

POPULACJA IMPERIUM - FRAKCJE.
...Ta mniej zadowolona część populacji naszego imperium - oprócz że jest mniej produktywna - to zaczyna tworzyć albo dołączać do Frakcji. To jest ten ujawniający się poźniej element.
Czym jest Frakcja?
Jeżeli Imperium to Nazistowskie Niemcy, to Frakcja jest wyzwoleńczą grupą z getta która planuje rozwalić budynek, albo wyzwolić miasto (w sęsie planetę:P) bądź nawet cały sektor!
Po podbiciu nowych planet na której zamieszukją inne gatunki (populacja innych Imperiów) mamy gwarantowane że ta populacja zacznie tworzyć Frakcje. Im gorsze ich zadowolenie, tym więcej osób do danej frakcji dołączy i tym większa szansa na wzrost "wqrwu" (pasek od 0 - 100) i tym agresywniejsze działania podejmuje frakcja. Ładnie to opisuję, ale to b. prosty (relatywnie) mechanizm - jednak fajny i przy złej polityce/gospodarce dający po dupie. Możemy szykanować wybrane frakcje (redukować ich wqrw) ale nie ma nic za darmo i to tylko tymczasowe rozwiązanie...

Co z taką populacją zrobić na dłuższą metę?
- Możemy ją zniewolić (chyba że mamy ksenofillie bądź indywidualizmy - to nie możemy, bo przekonania zabraniają), chociaż niewolnicy są również sami w sobie frakcją, to są mniej problematyczni i bardziej wydajni niż niezadowolene wolne istoty.
- Możeby ją wybić [aka. czystka] (dostępna tylko dla ksenofobówi kolektywizmu, bo dla nich to przecież nic złego). Jednak prawie cała galaktyka nieco pogniewa się na nas długoterminowo, oraz wszystkie nasze populacje (te nie ksenfobiczne / nie kolektywistyczne)
- Albo możemy wpłynąć (obniżyć) poziom zmiany etyki na ujemny i czekać aż dane populację zmienią etykę na zgodną z naszym imperium co w konsekwencji poprawi ich poziom zadowolenia, efektywność i wyeliminuje problematycznośc.

Poza tradycyjną wojną z innymi imperiami, niemal cały czas towarzyszy nam mała wewnętrzna wojna z rosnącym własnym imperium.

Jest to nieco inne spojrzenie na grę 4X. Stabilna eXpansja, dyplomacja, zarządzanie (dbanie?) o społeczeństo, o ekonomię oraz o siłę militarną.
Беше ли полезна тази рецензия? Да Не Забавна Награда
11 коментара
Nato 24 авг. 2024 в 10:44 
Wysłałem zapro, odezwij się...
Theory 6 авг. 2024 в 1:49 
@wengorz1 - a jaki masz procesor?
Masz może intela i7 lub i9 z literą "K" na końcu?
Theory 29 юли 2024 в 8:43 
@wengorz1 - No to musisz mieć wyjątkowego pecha... Bo ani na starym ani na nowym sprzęcie nie miałem takich (ani praktycznie żadnych) problemów. Jedynie po upływie 200 lat, gra zaczyna znacząco spowalniać (na starym sprzęcie, nie wiem jak na nowym).

Jak tak czytam swoją recenzje, to sporo się zestarzała :D Dużo mechanik jest zmienione.
wengorz1 26 ноем. 2023 в 12:01 
Nie rozumiem tych przychylnych komentarzy. Gra się ciągle wywala. Wróciłem do tego tytułu po chyba dwóch latach, bo za pierwszym razem nie dało się grać z uwagi na ilość błędów. Teraz po dwóch latach na innym sprzęcie gra się wyłącza po niecałych 2h grania. Nie trafiłem jeszcze na tak kiepski launch produktu.
Kiier 13 юли 2023 в 16:12 
Świetna gra ja mam jeszcze problemy z podbitymi planetami nie mogę ich ustabilizować gospodarka po wojnach mi pada. Trzeba to przeczekać czy może to kwestie etyki i edyktów ?
Mr.X 3 юли 2023 в 7:12 
Musisz mieć jakiś etat bo nikt normalny nie wysmaża "takiej" recenzji dla tak pociętej gry z wygórowaną ceną.
Powiem tak - lubię takie gry ale takiej szatkownicy nigdy nie kupię - żadnej. Wiesz dlaczego ? Bo to zwykłe złodziejstwo.
Sexy Gangplank 10 май 2021 в 13:04 
Powiem że jestem miło zaskoczony tą recenzją, spodziewałem sie copy paste ale tak chyba nie jest. wiec calkiem milo ze wlozyles w ten opis tyle wysiłku, łapeczka i GL
^0DUDEK34^7||BED^1UIN|| 11 юли 2017 в 2:00 
Ja bym tylko chciał się odnieść do kwestii sektorów. W mojej opinii jest to genialne rozwiązanie. Galaktyka składa się z setek planet możliwych do skolonizowania. Nie wyobrażam sobie samodzielnego zarządzania np. 50 planetami. W sektorach ustalasz ogólne kierunki rozwoju, resztą zajmuje się SI. Samodzielnie efektywnie można zarządzać 5 no może 10 planetami, na reszcie planet cedujesz decyzyjność i dzięki temu możesz się skupić na dalszym rozwoju imperium.
ArtOn 5 юли 2017 в 1:42 
:CapitalDome:lubie:CapitalDome:
tomasz.tg27 25 юни 2017 в 15:21 
Nie udalo sie niestety opisac wszystkiego ale i tak jest najbardziej wyczerpujaca w tresci.Super.